Dla małych dzieci czas jest pojęciem abstrakcyjnym, jednak starsze dziecko powinno bez problemu rozróżniać godziny. Przede wszystkim powinno umieć określić, kiedy jest czas na zabawę, podwieczorek czy naukę. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, iż odczytywanie godzin na zegarku wskazówkowym jest dla dzieckiem sporym wyzwaniem. Nauka wymaga wielu czasu. Warto także skorzystać z porad, dzięki którym nauka godzin na zegarze stanie się dla dziecka o wiele łatwiejsza.

Jak nauczyć dziecko godzin na zegarze?

1. Wybór odpowiedniego zegara

Prosta nauka zegara stanie się możliwa, tylko dzięki dużemu, wyrazistemu i estetycznie wykonanemu zegarowi z cyframi arabskimi. Taki zegar można zakupić albo wykonać samodzielnie. Istotne jest jednak, aby był przejrzysty oraz atrakcyjny dla dziecka. Powinien posiadać duże cyfry, kolorowe wskazówki czy też ulubiony motyw z bajki.

2. Rozpoczęcie nauki od pełnych godzin

Zanim zaczniemy naukę obsługi zegarka, powinniśmy wyjaśnić maluchowi pojęcie pełnych godzin, warto pokazać mu, na jakie fazy dzieli się dzień. Wyjaśnijmy dziecku, do czego służy dłuższa oraz krótsza wskazówka. Dobrze, jeśli zegar posiada obrazki dotyczące codziennych czynności. Jeśli na przykład przyjdzie pora spaceru, ustawmy wspólnie z dzieckiem wskazówkę na obrazku kojarzącym się ze spacerem. Jeśli przyjdzie czas na obiad, przesuńmy z maluchem wskazówkę na obrazem z narysowanym jedzeniem. Dziecko w łatwy sposób zapamięta i skojarzy godziny znajdujące się na tarczy zegara z danymi czynnościami.

3. Ćwiczenie liczenia do 60 oraz liczenie co 5

Warto ćwiczyć z dzieckiem ćwiczenie do 60, w odpowiedniej kolejności, jeszcze przed rozpoczęciem nauki czasu. Dziecko może zapisać na kartce papieru liczby od 1 do 60. W trakcie pisania należy namówić malucha do wypowiadana na głos liczb. Nauka liczenia co 5 sprawi, iż uczenie się czasu stanie się dla brzdąca o wiele łatwiejsze. Namówmy malucha o zapisywania na kartce papieru liczb co 5, zaczynając od 0, kończąc na 60.

4. Głośne mówienie godzin i kojarzenie ich z różnymi czynnościami

W trakcie nauki godzin na zegarze wskazujmy na każdą liczbę i mówmy głośno która jest godzina. Dziecko powinno po nas powtórzyć, warto także powiązać godzinę z wykonywanymi czynnościami, które przeważnie w tym czasie wykonujecie.

5. Ćwiczenie wskazywania godzin

Dziecko najlepiej uczy się w trakcie zabawy. Opowiadajmy o czymś, co robimy w trakcie dnia, po czym poprośmy, aby maluch ustawił odpowiednią godzinę.

6. Zaawansowane ćwiczenia, po opanowaniu podstaw

Wyjaśnijmy podwójne znaczenie liczb. Dziecko musi zrozumieć, iż liczba 1 oznacza także 5 minut, a liczba 2 to także 10 minut. Najpierw może okazywać się to dla dziecka zbyt trudne. Aby mu pomóc, udawajmy, że liczny są podwójnymi agentami z tajną tożsamością. Możemy powiedzieć dziecku, iż tajna tożsamość numeru 1 wynosi 5. Następnie poprośmy o zapisanie małej liczby 5 obok 1, następnie niech dziecko przepisze kolejne liczby. Maluchowi należy wyjaśnić rolę minutnika. Ustawmy minutnik na liczbie 2 i powiedzmy, iż jest to 10 minut. Po czym ustawmy minutnik na liczbie 3 i powiedzmy, że jest to 15 minut. Następnie nauczmy naszą pociechę czytać godziny oraz minuty razem. Zaczynamy od łatwych przykładów np. 6.15, 2.10.

Zegarki do nauki dla dzieci

W przypadku małego dziecka zegar powinien być jak najbardziej wyrazisty. Dziecięce zegary są niezwykle kolorowe, jednak nie w każdym przypadku nauka na nich przyniesie oczekiwane efekty. Maluch kojarzy bowiem godziny z danym obrazkiem, jednak na klasycznym zegarze może mieć później problemy z odczytywaniem godzin. Na rynku dostępny jest szeroki wybór zegarków do nauki z kolorowymi wskazówkami. Zegar wskazówkowy nauka można także zrobić samodzielnie. Jak zrobić zegar do nauki? Będziemy do tego potrzebować sztywnego kartonu, pinezki, korku, nożyczek i flamastrów.

Nauka obsługi zegara jest niezwykle trudną umiejętnością. Chcąc zachęcić dziecko do podjęcia nauki, przedstawmy mu sens korzystania z zegarka. Opowiedzmy mu, po co tak właściwie liczymy czas. Własnoręcznie wykonane zegary są bardzo przydatne, gdyż można je w pełni dowolnie modyfikować. Możemy więc zrobić duży zegar z kolorowymi wskazówkami, który ułatwi maluchowi naukę godzin.